Nova godina 2025. započela je tmurno i tragično, donoseći duboku tugu građanima Cetinja i cijeloj Crnoj Gori. Zemlja je zavijena u crno nakon stravičnog događaja koji je potresao naciju – masovno ubistvo u kojem je izgubljeno 13 nevinih života.
U tragičnom događaju 1 januara 2025. godine, naoružani napadač, 45-godišnji Aco Martinović, ubio je 12 osoba, uključujući dvoje djece, u gradu Cetinje, Crna Gora. Masakr, koji je počeo nakon svađe u baru, ostavio je još četvoro povrijeđenih od kojih je jedno preminulo od zadobijenih povreda na liječenju u Kliničko Bolničkom Centru Crne Gore.
Martinović, koji je imao istoriju nestabilnog ponašanja i prethodne osude za ilegalno posjedovanje oružja, ciljao je poznanike, uključujući rođake I prijatelje, na više lokacija. Napad je započeo u baru, gdje je ubio četiri osobe, prije nego što je nastavio na drugim lokacijama, gdje je uzeo još života. Vlasti su brzo reagovale, rasporedivši specijalnje policijske snage I uspostavljajući blokade na lokalnim putevima. Martinović je na kraju lociran i, nakon što je bio opkoljen od strane policije, oduzeo je sebi život.
Ova tragedija dolazi samo dvije godine nakon slične masovne pucnjave na Cetinju, što ukazuje na alarmantnu učestalost takvih događaja u zemlji sa populacijom od samo 623.633 ljudi. Ovo postavlja pitanja o dubokim i sistemskim problemima s kojima se društvo Crna Gore suočava. Tokom protekle četiri decenije (40 godina), došlo je do značajnog zanemarivanja mentalno / zdravstvene zaštite, društvenih vrijednosti I medjuljudskih odnosa. Porodice su razbijene, a postoji i opšti nedostatak brige za kolektivnu dobrobit stanovništva. Ovo je dodatno pogoršano stalnim ekonomskim pritiscima i neumornim fokusom na finansijski opstanak, što je mnoge ljude ostavilo u stanju hroničnog stresa i anksioznosti.
Korijeni ovih problema ne leže samo u ekonomskim teškoćama, već i u eroziji društvene kohezije. Odnosi unutar porodica, zajednica, pa čak i među prijateljima i susjedima su se pogoršali, što dovodi do društva koje je sve više obilježeno izolacijom i nepovjerenjem. Nedostatak empatije i razumijevanja stvorilo je okruženje u kojem se pojedinci bore ne samo sa spoljnim pritiscima već i sa unutrašnjim sukobima.
Da bi se ovo riješilo, neophodan je koordinisani napor na obnovi i jačanju društvenih vrijednosti I mentalnog zdravlja nacije. Ovo zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje sve grane društva, uključujući vladu, institucije i lokalne zajednice . Mjere bi trebale biti usmjerene na ublažavanje stresora koji već decenijama muče gradjane Crne Gore, podsticanje osjećaja jedinstva I stvaranje zdravijeg, empatičnijeg okruženja na radnim mjestima, u domovima i na javnom prostoru.
lako su rasprave o regulisanju vatrenog oružja važne, one ne mogu biti jedini fokus. Dublji problemi siromaštvo, zanemarivanja mentalnog zdravlja I društvene distorzije moraju se rješavati kako bi se spriječile buduće tragedije. Bez značajnih reformi na svim poljima, rizik od sličnih incidenata širom Crne Gore ostaje visok.
Ovaj incident služi kao snažan podsjetnik na hitnu potrebu da Vlada Crne Gore prioritet svog djelovanja usmjeri na dobrobit svog naroda i radi na izgradnji otpornijeg i saosjećajnijeg društva.
TBU NEWS izražava duboko žaljenje i tugu zbog tragičnih događaja na Cetinju I pružamo svoje najdublje i najiskrenije saučešće porodicama žrtava pogođenih ovom tragedijom i ovim mračnim i bezumnim terorističkim napadom.
TBU NEWS