STOP znatiželjnim vladama i korporacijama STOP cyber kriminalu
1.Uvijek ažurirajte vaš operativni sistem kao i aplikacije koje koristite na njemu bilo da koristite: Windows, Mac, Android, iOS, Linux itd. Updejti (ažuriranja) u sebi sadrže ispravke postojećih bagova (greške) razna unapredjenja operativnih sistema kao i sigurnosne zakrpe.
2.Ako želite da vaše razgovore i poruke zaštite do te mjere da čak ni vaš internet provajder nema logove kao ni kompanija koja pruža uslugu onda bi trebalo da koristite aplikaciju SIGNAL. Signal enkriptuje pozive i poruke od tačke A do tačke B. Nema prisluškivanja, listing poruka i tome slično izuzev:
* ako je vaš uredjaj hardverski ugrožen (to znači da je neko prepravljao vaš uredjaj)
* ako je zaražen nekim “virusom” (da bi se spriječilo updejtovati/ažurirati vaše uredjaje redovno)
* ako neko stoji u vašoj blizini sa uredjajem ili sami uredjaj koji može da snima razgovor
* ako vas vaš sagovornik narodcki rečeno (prošpija)
Više o SIGNAL aplikaciji možete pročitati ovdje:
http://whispersystems.org/
Aplikaciju Signal možete pronaći u okviru App Store-a za iPhone i Play Store-a za Android telefone.
Kliknite na link: Android aplikacija
Kliknite na link: iPhone aplikacija
3. Ako želite da vaše online prisustvo bude zaštićeno, da ono što vi posjećujete na internetu surfovanje, pretraga, sinhronizacija podataka, bankovni podaci itd i tome slično (sve na vašem uredjaju što je vezano za internet) želite da ostane samo vaše onda je potrebno da koristite uslugu VPN. VPN enkriptuje vašu internet komunikaciju i ujedno predstavlja moćan način da ostanete anonimni i osigurate vaš web-promet od znatiželjnih korporacija, vlada i napadača. Takodje i u ovom slučaju dobri VPN servisi ne cuvaju logove tako da ni kompanija koja pruža uslugu kao ni vaš internet provajder neće imati vaše privatne podatke.
TBU NEWS preporuka bi bio VYPRVPN veoma pouzdan povoljan i lak za korištenje. Servis i aplikacije su dostupne na svim platformama:
Windows, Mac OS, iOS, Android
Kliknite na link: Android aplikacija
Kliknite na link: iPhone aplikacija
Više o VYPRVPN možete pročitati na linku ispod:
http://www.goldenfrog.com/vyprvpn/why-vpn
4. Sakrijte naziv vaše WIFI konekcije. U okviru podešavanja skoro svakog rutera postoji opcija da sakrijete vaš naziv WIFI konekcije tako da je niko ne može vidjeti. Jedino ste Vi u mogućnosti da se povežete jer u ovom slučaju jedino vi znate ime i lozinku za vaš wifi. Za više informacija o ovome molim Vas da se obratite vašem internet provajderu oni su u mogućnosti da vam podese ovu opciju i detaljnije objasne proceduru.
5. Ne koristite jednostavne passworde (lozinke) za vas mail, wifi, kompjuter, telefon itd (mislim na sve što ima lozinku), Neka vaša lozinka uvijek bude duža od 15 karaktera uz kombinaciju slova, brojeva i specijalnih karaktera. Lozinka treba uvijek biti nasumična.
6. Izgasite servis lokacije, Bluetooth i NFC na vašem računaru tj mobilnim uredjaju kada te opcije ne koristite.
7. Uvijek uključite enkripciju (zaštitu) podataka za vaš hard disk:
* Windows – upustvo kako aktivirati opciju na vašem Windows računaru:
http://m.windowscentral.com/how-use-bitlocker-encryption-wi…
* MAC – upustvo kako aktivirati opciju na vašem MAC OS računaru:
http://support.apple.com/en-us/HT204837
Mobilni telefoni Android i iPhone (novije verzije) već unaprijed imaju uključenu opciju enkripcije.
8. Zaštitite vašu kameru na računaru i lap topu. Pojedini laptopovi imaju poklopac za kameru ali ako vaš lap top to nema uvijek možete zalijepiti parčence izolir trake na samo socivo kamere.
9. Zaštitite pristup vašem telefonu, tabletu ili računaru i postavite jaku lozinku, otisak prsta ili opciju skeniranja rožnjace oka.
10. Koristite pouzdan Antivirus program. Na tržištu ih ima dosta McAfee, Norton, Kaspersky
TBU NEWS preporuka bi bio KASPERSKY:
http://usa.kaspersky.com
Nadam se da će vam ovaj kratki tekst biti od neke koristi. Potrudili smo se da tekst ne bude razumljiv samo ljudima koji rade u IT sektoru. Ako su vam potrebna dodatna pojašnjenja molim vas pitajte. Ukoliko ste zainteresovani za ozbiljniju i veću zaštitu podataka i privatnosti onda bi možda trebalo da pročitate više o operativnom sistemu Tails OS koji je koristio i koristi Edward Snowden:
http://www.pcworld.com/…/the-ultra-secure-os-beloved-by-edw…
Pravo na sigurnost i privatnost je osnovno ljudsko pravo svih nas!
Srdačan Pozdrav
TBU NEWS